יש לכם חדשות טובות? ספרו לנו!

הקופסאות הירוקות שיאכילו את העולם המתפתח

5963
הקופסאות הירוקות שיאכילו את העולם המתפתח

דיברנו עם ניצן סולן, מהנדסת כימית שמתמחה בחקלאות מנותקת-מצע, שעובדת בחברת LivinGreen.  

LivinGreen היא חברה שעוסקת בעיצוב, פיתוח והקמה של מערכות ייצור מזון בטכניקות שונות, עם דגש על חקלאות אורבנית. החברה פיתחה חווה הידרופונית בשם LivingBox, שזכתה לאחרונה בפרס בסך 20,000$ מטעם אתגר פירס.

תספרי לנו על החברה, ועל מה היא רוצה לתת לעולם?

הבשורה והרצון שאנחנו רוצים להביא לעולם היא לחזור לייצור הלוקלי, אנחנו בטוחים שאין צורך בעלויות השינוע, ההדברה, והייצור שאנחנו מעמיסים על התוצרת שאנחנו אוכלים, ובעצם להחזיר את הכח חזרה לאדם הפשוט, שתאפשר לו לגדל את האוכל שלו בצורה פשוטה ומאוד זולה, וכמובן, ידידותית לסביבה. במקום לזהם את הסביבה, אנו מאפשרים לקבע פחמן מהאוויר בערים גדולות, לחסוך מים, וכמובן להנגיש מזון גם לאוכלוסיות מוחלשות שאין להם יכולת כלכלית לקנות ירקות טריים בגלל שאין להם אמצעים.

 

בהקשר הזה עשינו כל מיני פרוייקטים, על ארגון המזון והחקלאות של האו״ם (ה FAO). מוטי, שהוא המנכ״ל של החברה, מייעץ ל FAO, וביחד איתם עשינו פרוייקטים בחקלאות בגאנה ובאתיופיה ובעוד מקומות בעולם המתפתח שרצים עד היום. מהמקום הזה, עם האוכלוסיות המתקשות שנתקלנו בהם במהלך הפרוייקטים שלנו, הבנו שיש צורך ב LivingBox, שהיא המערכת שאנו מפתחים בימים אלו.

הרעיון והחזון של המוצר הוא לספק עצמאות בייצור המזון מהרמה הביתית ועד הרמה המסחרית ללא תלות במקום, ולעשות זאת בצורה מפושטת וזמינה לכל אחד. אני לא צריכה להיות מומחית בחקלאות על מנת לגדל את הירקות שלי.

איך המערכת עובדת, בעצם?

המערכת פשוטה באופן גאוני - ומאפשרת יצירת מערך מודולרי שניתן לתכנן ולעצב בכל גודל, בהתאם למקום ולצרכים של המקום.

היחידה הראשונה היא היחידה ההידרופונית - מדובר ביחידה שבה מגדלים את הירקות מעל מים (ללא קרקע). אפשר לפרוס אותה בכל מקום, היא עובדת על חשמל סולארי, לא זקוקה למים זורמים, מגיעה בקופסה קומפקטית וקל להקים אותה בכל מקום ולהתחיל לגדל. כשהיא עומדת בפני עצמה, משתמשים בדישון קונבנציונלי.

היחידה השניה היא פילטר ביולוגי וטנק דגים, שהופכים את המערכת לחווה אקוופונית -הצמחים מוזנים באמצעות הפסולת של הדגים. האופן שבו זה עובד, הוא שהדגים מפרישים שתן וצואה שמכילים אמוניה. הפילטר הביולוגי מכיל בקטריות, שמפרקות את האמוניה לניטרט. הצמחים משתמשים בניטרט כדשן, ועל הדרך מנקים את המים מחומרי הפסולת. המים הנקיים חוזרים לאקווריום של הדגים, ומשלימים מעגל.

היחידה השלישית משלבת ביוגז במערכת - היחידה הזו מסוגלת להפיק גז מפסולת אורגנית והפרשות, (אנו משתפים פעולה עם חברה בשם Home Biogas). הגז משמש למטרות אנרגיה, תאורה וכו׳, ובנוסף נפלט בתהליך הייצור נוזל שהוא כמו מיץ קומפוסט, אותו אנו מחברים אל הפילטר הביולוגי ומשם נוצר שוב דשן לצמחים - וכך סוגרים עוד מעגל, ומהפסולת שלנו אנו מסוגלים לייצר מזון.

העיצוב המודולרי הזה מאפשר לשנע את היחידות האלה בקלות, והמערכת לא תלוייה בתשתיות כמו חשמל או מים (off the grid). אלו תכונות מאוד חשובות בעולם המתפתח, בו תושבים נמצאים במקומות מרוחקים אליהם קשה להגיע ומנותקים מתשתיות. מה שזה ייאפשר זה להחזיר את הכח חזרה לאדם הפשוט, לגדל לעצמו את האוכל בצורה פשוטה, זולה וידידותית לסביבה.

באיזה שלב נמצא הפרוייקט?

אנחנו בדרך לכמה פיילוטים עם ארגונים באפריקה וברשות הפלסטינאית, ונשמח לספר בעתיד על ההתקדמות שלהם. בנוסף, עכשיו נכנסנו לשלב של גיוס כסף ממשקיעים ואנחנו מחפשים כאלו שמכירים ומתעניינים בתחום ורוצים להשקיע.

WeShare

אתר הבית של הכלכלה השיתופית בארץ: אנו כותבים על קיימות, קהילה, שיתוף, כלכלה משלימה, וטכנולוגיות שמקדמות את הערכים האלו.

WeShare

אתר הבית של הכלכלה השיתופית בארץ: אנו כותבים על קיימות, קהילה, שיתוף, כלכלה משלימה, וטכנולוגיות שמקדמות את הערכים האלו.