יש לכם חדשות טובות? ספרו לנו!

מה לא מלמדים בבית ספר על הגשמת חלומות?

4378
מה לא מלמדים בבית ספר על הגשמת חלומות?

הגשמת חלומות זהו מושג שנשחק קצת בתרבות שלנו. אנחנו נוהגים להשתמש בו פעמים רבות בהקשרים שונים. הוא לפעמים מתקשר עם תפיסת מציאות לא מעוגנת ופנטזיונריות, כמשהו בלתי מושג.

עם זאת, זה מושא תשוקתם של אנשים רבים.

חלומות אוצרים בתוכם תקווה לעתיד טוב יותר, רוח חיה של אפשרויות רחבות וצבעוניות.

הסופר הנרי ת'ורו אמר - "לכו בביטחון לכיוון החלומות שלכם. חיו את החיים שאתם מדמיינים"

אז למה קשה כל כך להגשים חלומות? למה רבים מאתנו אפילו לא מנסים?

אם מסתכלים על זה מקרוב, חלום בשלביו הראשונים הוא קודם כל משהו דמיוני, הוא לא קיים במציאות.

הסימן הטוב ביותר לדעת שחלום הגיע אלינו זה כשעולה בתוכנו איזו תמונה מדומיינת, רעיון, מצב מסוים, יחד עם תחושת עוררות ברורה, שמושכים את תשומת ליבנו בצורה סקרנית. ו"בא לנו" עליו משום מה.

לפעמים זה קורה דרך משהו שראינו בעיתון, או שיחה ששמענו במקרה, או מחשבה לעת ליל. משהו נכנס למערכת שלנו והוא מדליק אותנו. זה קצת כמו לצאת לרחוב ולפגוש פתאום מישהו שמדליק אותנו. יש משהו בפנים שמבקש להתקרב אליו ולמשוך אותו לחיינו.

יש חלומות על זוגיות, על מצב כלכלי, חלומות על פרויקט או רעיון שעלה לנו ועוד סוגים רבים ומגוונים. חלום מסמל לנו לעיתים רבות עתיד מיטבי יותר או מרגש יותר באיזושהי מידה. משהו שטומן בחובו תחושת חיות והתלהבות בשבילנו.

ומה קורה אחרי שעלה בנו חלום כלשהו? למה חלומות רבים לא עוברים את השלב הראשון של היכרות לעבר העמקה ולאחר מכן – הגשמה.

בדרך שעברתי עם הגשמת חלומות, שמתי לב לנקודה חשובה שלא הייתי מודע אליה קודם.

גם עם חלום צריך לפתח יחסים כדי שהוא יקבל חיים.

ממש כמו עם בני אדם. רק שלחלום אין גוף, ולא נוהגים ללמד אותנו אודות הגשמת חלומות בבתי הספר. (רעיון?)

אני זוכר שפעם פסעתי בוואדי ליד הבית שלי, ולפתע נפרש מולי חזון שלם של מתקני שעשועים מיוחדים בטבע. ממש ראיתי את האומגה שחוצה את העמק הקטן, את הפוטנציאל שיש למקום הזה ואת השמחה של אנשים שיבואו לשם לשכוח את הצרות שלהם ולשמוח ולחייך כמו ילדים. כל כך התרגשתי. הלב שלי נפתח. פגשתי חלום.

רצתי הביתה בעיניים נוצצות ורשמתי על דף את פרטי הרעיון ואיך זה יקרה ורשמתי על דף לבן – "מצאתי את החלום שלי"! כל כך שמחתי והייתי נלהב.

הגיע לילה, הלכתי לישון. כשקמתי בבוקר ראיתי את הדף התלוי על הקיר. ומשהו קרה. תחושת ההתרגשות מליל אמש התנדפה ובאה במקומה תחושת זרות. קצת כמו תחושה של להתעורר ליד בחורה שהכרתי רק ערב לפני.

החלום פשוט נעלם.

זה מוזר, הייתי יכול עדיין לשחזר תמונות שעלו לי ערב קודם, אבל זה כבר לא היה זה. החלום המשיך הלאה. ואני נשארתי מבולבל וחסר ההתלהבות שהיתה כל כך נעימה ומחייה.

יש יחסים גם עם חלומות.

הבנתי דרך הרגליים שאם לא מעניקים לחלומות את תשומת הלב הנכונה, הם פשוט מסתלקים. מתפוגגים.

הרבה פעמים אנחנו מהר מאוד קופצים למסקנות, לניתוח ובדיקה לוגית של איך הדברים אמורים להיות; מה ייצא לי מזה? כמה אני ארוויח? האם זה אפשרי? האם אני יכול בכלל לעשות את זה? האם זה הגיוני ? ועוד רבים... אנחנו ממהרים את התהליך. אנחנו לא מאפשרים מפגש ראשוני והיכרות הדרגתית עם החלום שעלה לנו.

והחלום – גם לו יש סוג של נשמה. גם לו יש חיים. וכשאנחנו מתייחסים אליו כאילו הוא לא קיים, לא שומע אותנו, לא מרגיש אותנו - אנחנו יוצרים ריחוק ממנו, עד התפוגגות מלאה.

הרבה פעמים כשעולה לנו רעיון טוב עם ההתרגשות הנחוצה, יש פה הזמנה בשבילנו לפתח איתו יחסים. ממש כמו עם בחור/בחורה שפגשנו. יש פה ריקוד משותף. ואם נרקוד את הריקוד בצורה קשובה, יש סיכוי שהחלום ייצא לאוויר העולם ויוגשם.

אז מה עושים כשחלום מגיח לעולם שלנו?

נותנים לו מקום להיות, להתפתח ולהשתנות. תחילה נוכל להקשיב למההוא צריך ואז לאןהוא היה רוצה להתקדם. כך נבדוק מה הצעדים הנכונים כל פעם מחדש.

האופן הזה יאפשר לנו ללמוד לנהוג בפתיחות, הקשבה וסבלנות כלפי החלום.
הדבר יאפשר לפוטנציאל להתרחב, מה שיוביל לכך שאותו זרע של עוררות והתרגשות צבעונית, יחליט להישאר איתנו עוד קצת, וכך גם ייצא בזמן המתאים לעולם.

"...לפעמים, לעיתים נדירות, אבל נפלאות – יגיע היום שבו תהיו פתוחים ורגועים מספיק כדי לקלוט משהו באמת. והקסם יחמוק פנימה. הרעיון יחוש בפתיחות שלכם וינסה לפעול עליכם. הוא יישלח את איתותי ההשראה הפיזיים והרגשיים האוניברסליים. (הצמרמורת בזרועות, השיער הסומר, הפרפרים בבטן, התחושה של התאהבות). כל דבר שתיראו או תיגעו בו או תעשו יזכיר לכם את הרעיון. הרעיון יעיר אתכם באמצע הלילה ויסיח את דעתכם מהשגרה היומיומית שלכם. הרעיון לא ירפה ממכם עד שישיג את מלוא תשומת הלב שלכם.

ואז, ברגע שקט כלשהו, הוא ישאל אתכם – "אתם רוצים לעבוד איתי"?

בשלב זה יעמדו בפניכם שתי אפשרויות תגובה."

                                                                    אליזבט גילברט, מחברת הספר 'קסם גדול'

 

במסגרת קבוצות החקר והעבודה של Work lab אנחנו פוגשים חלומות ומפתחים איתם יחסים עד שהם יצמחו, יגדלו ויצאו לעולם.

אנחנו עובדים בקבוצות, בהן עוברים תהליך חקירה אישי וקבוצתי ומגלים חלומות שלנו, שאנחנו רוצים להגשים. אנחנו רוכשים כלים, ועובדים עם הכישורים והתשוקה שלנו.

בונים תכנית עבודה, והקבוצה משמשת כמקור לשיתוף כישרונות, ומסייעת בהוצאה לפועל של הפרויקטים השונים, שצמחו מתוך החלום.

קבוצה ראשונה של Work lab יצאה לדרך במסגרת המיזם, ובקרוב נפתח קבוצה נוספת.

אנחנו מקיימים ערב מבוא למתעניינים ב-17/8 בתל אביב.

מוזמנים :)

אייל מכבי 

  • חלום
Worklab

מפתחים רעיונות חדשים. מוציאים אותם לפועל.
בWorklab עוברים תהליך אישי של חקירה יצירתית אשר בסופו מנביטים רעיון למיזם המבוסס על התשוקות והמיומנויות שלכם ומחובר לצורך אמיתי בעולם.
התהליך מתקיים במסגרת קבוצתית-צוותית, שבה מפתחים את הרעיון ומוציאים אותו אל הפועל.

Worklab

מפתחים רעיונות חדשים. מוציאים אותם לפועל.
בWorklab עוברים תהליך אישי של חקירה יצירתית אשר בסופו מנביטים רעיון למיזם המבוסס על התשוקות והמיומנויות שלכם ומחובר לצורך אמיתי בעולם.
התהליך מתקיים במסגרת קבוצתית-צוותית, שבה מפתחים את הרעיון ומוציאים אותו אל הפועל.

  • חלום