יש לכם חדשות טובות? ספרו לנו!

5 שיחות על הכביסה המלוכלכת שלנו - ותקווה לעתיד נקי יותר

3598
5 שיחות על הכביסה המלוכלכת שלנו - ותקווה לעתיד נקי יותר

השיחה הראשונה עוסקת בשפע - מסתבר שנוצר שפע אדיר בעולם כאשר המצאנו את מכונת הכביסה. נשמע מוזר, לא? לא למי שנאלץ לכבס באופן תדיר. נשים היו פנויות יותר ולא נדרשו לכבס כך שהיה להן זמן רב יותר לקרוא, להתעניין בדברים חדשים, להקדיש תשומת לב רבה יותר לילדיהם, וכמובן, לרכוש זכויות פוליטיות וזכויות קניין כמעט בכל מקום.

מאחר ואנחנו כאן במערכת עדיין בהשפעת כנס הTEDx, הרצאתו האגדית של האנס רוזלינג ז״ל בנושא מכונת הכביסה מסבירה את הנושא באופן מצויין.

איזה שפע ייפתח בעולם, ומה יקרה כאשר לא נצטרך לכבס כלל וכלל? והאם זה בכלל אפשרי?

 

שיחה שנייה - האם עולם ללא כביסה הוא בכלל אפשרות?

התשובה הקצרה - נראה שכן. ישנם בגדים חדשים שמיוצרים בתהליכים מתקדמים, כך שמגן על הבד שאינם סופגים נוזלים ועמידים בפני ריחות. למשל, חברת ably, יצאה בקמפיין קיקסטארטר מוצלח מאוד לפני כשנתיים, וכיום יש להם ליין שלם של בגדי כותנה מבדים חכמים. הבגדים יקרים למדי, לעת עתה, אבל כמו בכל כלכלת שוק, המחירים ירדו כאשר הביקוש יעלה והמתחרים יצטרפו לתחרות.

 

שיחה שלישית - מה עושים בעצם עם כל הבגדים הישנים שלנו? צריך לקנות הכל מחדש? זה יזהם נורא, וגם אנחנו אוהבים מאוד את הבגדים שיש לנו!

ממש לא. אבקות כביסה חדשות מחברות סטארטאפ משביחות את בגדינו הקיימים. לפני שבועות ספורים התפרסמה כתבה בגיקטיים, לגבי פיתוח ישראלי שיאפשר לנו לכבס בגד פעם בשנה.

 

לפיכך, נראה שהעתיד שלנו כולל הרבה פחות כביסה.

 

שיחה רביעית - מהן ההשלכות של עולם ללא כביסה במיידי, עלינו? 

ראשית, כאשר אנו מכבסים אנו צורכים חשמל, חלקנו משתמשים בחומרי ניקוי שאינם מתכלים (מזיקים לסביבה), ונדרשים לרכוש ולאחסן מכונת כביסה או לשלם כסף על שירותי כיבוס. כל זה יוכל לפחות משמעותית, וייתכן שיתפנה לנו מקום בבית (אפילו ראש עיר ת״א, רון חולדאי דיבר על מכונות הכביסה, אך שכח לציין שגם מייבש תופס מקום). תחשבו על החיסכון בכסף שכרוך בלהמעיט רכש של אבקת כביסה, מרכך, וכל שאר הדברים הנדרשים בנושא.

שנית, ייתכן וניתן להניח שבגדים שמכובסים פחות אולי יסבלו מפחות בלאי. הבגדים שלנו יספיקו להישאר איתנו זמן ארוך יותר, במגוון סיטואציות, ויהפכו לחלק מזכרונותינו, כאלה שיש להם ערך סנטימנטלי. כאשר אנחנו אוהבים משהו אנו שומרים עליו - אנו מתקנים אותו כאשר הוא נקרע, ומתייחסים אליו בתשומת לב רבה יותר. אם יש לנו את בגדים בעלי אורך חיים ארוך יותר, הבגדים שאנו רוצים ואוהבים, האם נצטרך לקנות עוד באותו היקף?

ומתוך הבנה שהבגדים שלנו יכולים לשרת אותנו לשנים ארוכות, האם נרצה לקנות בגדים באיכות נמוכה, או שיצירתם הייתה כרוכה בסבל לאדם אחר?

שיחה חמישית - העולם הוא שתי וערב, וההשלכות של מספר רב של אנשים הפועלים בתיאום היא הרת גורל.

דיברנו על תעשיית האופנה ועל הנזקים שהיא מייצרת כאשר המלצנו לצפות בסרט The True Cost שעוסק בנושא. כאשר נרכוש פחות בגדים העולם יזדקק לפחות כותנה. הכותנה כיום מהונדסת לצמיחה מסיבית בביגוד שנזרק תוך זמן קצר. כאשר נזדקק לפחות כותנה, זני כותנה שאינם מהונדסים גנטית לתפוקה מקסימלית יחזרו להיות אפשרות סבירה עבור חקלאים, ולא הכרח (נזק כלכלי עצום למונסנטו, עליה דובר בWeShare לא מעט - כאן ו כאן ו כאן ). לקוחות שידרשו ייצור בגדים אתיים ויהיו מוכנים לשלם מחיר עשויים להיות ה״טבעונים״ של ייצור אופנה (וזה דבר טוב בעינינו!)

מה יקרה באזור שלנו כשלא נבזבז מים לשווא? לפתע, נעבור מאזור שחון שאין לו מים לכביסה, לאזור עשיר מים ומתקני התפלה. האם לא נחלוק את כל המים האלה אם האזור, מתישהו?

לא דיברנו על דברים רבים - על ייצור אופנה מותאם אישית באמצעים דיגיטליים, כפי שדובר בכנס TEDx השבוע, ועל עיצוב וייצור ביתי ומיחדוש (מאחר והבדים בעלי ערך פונקציונלי רב) - מלבוש מאז ומעולם היה נושא מרכזי עבור האנושות, ושינוי באופן שבו הוא נוצר, ונשמר, ונצבר - משנה מהותית מספר רב של דברים עליהם ניתן לשוחח באינסוף נקודות מבט.

אנחנו ניצבים על סף עולם מופחת כביסה, עולם שבו יכולים לקרות שינויים רבים מתוקף כך שכביסה היא מטלה שגוזלת מאיתנו זמן להנות מעצמנו ומהיקרים לנו, ומעולם נקי ובריא.

ולמי שממש מתעניין בנושא, מוזמנים להנות מקייט בוש שרה על מכונת הכביסה של גברת ברטולוצ׳י.

 

 

נתי בר-און

העורך הראשי של We Share, גוף התוכן של קהילת O'Share, שמטרתו לקדם את הכלכלה השיתופית מבוססת קהילה.

נתי בר-און

העורך הראשי של We Share, גוף התוכן של קהילת O'Share, שמטרתו לקדם את הכלכלה השיתופית מבוססת קהילה.