יש לכם חדשות טובות? ספרו לנו!

סיכום כנס TEDx ערים חכמות

3820
סיכום כנס TEDx ערים חכמות

אתמול לי גריין ואני הוזמנו לכנס TEDx שנערך ביפו תחת הקונספט ״חכם ופשוט״. הכנס שיתף והאיר כיצד אנו, בחיי היום יום שלנו, יכולים לחיות טוב יותר אחד עם השני ועם שאר דיירי הכוכב.

הנושאים היו מגוונים, והדוברים שיתפו מנסיונם ומתובנותיהם לגבי פיילוטים ופרוייקטים שכל אחד ואחד הניע, המשמעות שלהם בעולם וכמובן, כיצד זה שינה את חייהם. חווייתי האישית היא שהשיחה הייתה שונה מהותית ממה שרובנו עשויים לדמיין כאשר מדברים על ערים חכמות, ושמה את הדגש המלא על דברים קטנים שאנו יכולים לעשות על מנת להפוך את ערינו למקיימות יותר. הניגוד להרצאות טד קלאסיות, שמדגישות רעיונות עתידניים ובומבסטיים, כאן דיברו על יוזמות מקומיות שניתן לארגן ללא טכנולוגיה מתקדמת - רק באמצעות לב במקום הנכון ומערכת יחסים בריאה בין התושבים לעירייה.

שיחה ברובד של יוזמה קטנה ומקומית היא חשובה עד מאוד. רוב אוכלוסיית העולם כבר מתגוררת בערים, ומגמת העיור מתחזקת בשל הגירה מהכפר וחיפוש מקלט בקרב מהגרים או פליטים. לפיכך, למערכת היחסים שעיר מקיימת עם הסביבה יש השפעה מכרעת על כדור הארץ. עיר היא ישות מורכבת ומערכות היחסים שלה מתבטאות בנתיבי תחבורה פנים ובין עירוניים, אספקת מזון טרי ומים, תשתיות פיזיות, ממשק עם הרגולטור, איכות החיים לתושב, שירותי בריאות ונקיון, ופיתוח קשרים עם ערים אחרות לשיפור חוסן ומסחר - אלו רק מעט מהתחומים שעיר בריאה צריכה לתת עליה את הדעת.

תהליך העיור מעמיס על עיר. בשיחה שנערכה בכנס בין רון חולדאי, ראש העיר של תל אביב, לבין פרופסור דן אריאלי, הם דנו בשאלה עקרונית - האם מספר תושבים גדול יותר בעיר יגדיל את מצוקת המשאבים ואת הזרות והניכור, או שידחוף את התושבים לשתף משאבים ויגביר את הקרבה והזיקה.

עבורנו ב WeShare, זו לב השיחה - האם נמשיך להאבק על משאבים, או שנתפתח ונלמד לשתף פעולה.

היה יפה לשמוע כיצד רון חולדאי הצהיר שהוא מקווה שהראשון יתרחש, נימק את עמדתו, ואף נתן מספר דוגמאות מעניינות לפרוייקטים בעיר ובחו״ל. דוגמה ראשונה הייתה תנורי אפיה בפארקים בקנדה, שמאפשרים לאנשים ממוצא שונה להפגש ולהכיר את האוכל והתרבות זה של זה. דוגמה שנייה הייתה פרוייקט שמאפשר לניצולי שואה בעיר להכיר ולהפגש (״קפה אירופה״). רעיון נוסף שמר חולדאי הציע הוא שבנייני העתיד בעיר יכילו חללים משותפים ויגבירו מפגש בין תושבים - בין חדרי כביסה משותפים ועד חדרי אירוח שנחלקים על ידי כלל תושבי הבניין.

בסוף השיחה, דן אריאלי ניסה להניע את ראש העיר להקצות לו מקום חניה חופשי בעיר, ומר חולדאי לא נותר חייב ושאל את הקהל מי מוכן לוותר על מקום חניה בעיר לטובת דן אריאלי, ואף אדם לא הצביע. ייתכן שזו רק עוד הפגנה של מנטאליות ״הפרד ומשול״, וייתכן שזו הדגמה לכך שמר חולדאי מבין באופן אינהרנטי מהי טובת הכלל. ימים יגידו :-)

ייתכן ועבורנו, חברי קהילת WeShare, הדברים האלו מובנים כבר מאליהם. מזה שנים שאנו מאמינים שהעוצמה בידיים שלנו, וביכולתנו לחולל שינוי מבלי להסתמך על מערכות ישנות. במקום חללי כביסה משותפים, להשתמש בטכנולוגיות שמייתרות או מצמצמות את הצורך בכביסה (כמובן, להפחית ברכישה כפייתית זה חלק מהעניין). במקום להסתמך על רכבים אישיים להעזר באופניים, תחבורה ציבורית ולזהם פחות. עם הלך הרוח הזה, ייתכן והדברים שנאמרו נתפסו מיושנים ומוכרים.

עם זאת, בכנס היו מספר רב של אנשים, והזדמנויות אינספור להכיר זה את זה ולשתף פעולה. לפתע, אנשים שרק התעניינו בנושא פגשו מרצה שהיא שכנה, דוברת עברית, וזה פועלה ביום יום. לפתע אנשים עם רעיון פגשו קהילה, וקהילות פגשו אנשים עם רעיון. גם כאן, ימים יגידו מה ילד המפגש הזה.

לי ואני נעלה ונשתף את רשמינו מהכנס בסדרת כתבות, שנוגעות בתכני ההרצאות שזכינו להתחבר אליהן, וכאשר (ואם) הרצאות הוידאו יעלו לרשת, נצרף אותן לכתבות השונות.

נתי בר-און

העורך הראשי של We Share, גוף התוכן של קהילת O'Share, שמטרתו לקדם את הכלכלה השיתופית מבוססת קהילה.

נתי בר-און

העורך הראשי של We Share, גוף התוכן של קהילת O'Share, שמטרתו לקדם את הכלכלה השיתופית מבוססת קהילה.