יש לכם חדשות טובות? ספרו לנו!

המחיר האמיתי של תעשיית האופנה, וכיצד ניתן אחרת

6133
המחיר האמיתי של תעשיית האופנה, וכיצד ניתן אחרת

הסרט ״The True Cost״ הוא סרט תיעודי שמעביר מסר בהיר וחומל על ההשלכות של תעשיית האופנה בחיינו בעולם. הוא ניתן לצפייה ברשת או בנטפליקס בארץ. הכתבה הנה חלק מסדרת הכתבות בנושא ערים חכמות ומקיימות, כהכנה לכנס TEDx Jaffa ב10.7, בו בין היתר ידברו על לבוש, עיצוב, מסחר וקהילה מקומית בהקשר של עיר מקיימת.

לחברי קהילת WeShare תנתן הנחה בכנס באמצעות קוד הטבה "WeShare". פשוט :-)

אחד המסרים החזקים של הסרט הוא שתעשיית האופנה היא בעצם התעשייה המזהמת השנייה בעולם, לאחר תעשיית הנפט. מחיר הבגדים צנח בשנים האחרונות, עם עלייתן של רשתות כמו H&M שמוכרות ״אופנה מהירה״, ומעורבות בה חברות שהדבר היחיד שמעניין אותן הוא הרווח הפרטי שלהן (למשל, מונסנטו ). הסרט מאפשר לנו להציץ לחלקים השונים של שרשרת הערך - מגידול הכותנה ועד שהבגד מגיע אלינו לארון (ומעבר לו).

מסר חזק נוסף של הסרט הוא שניתן לשנות, ושזו אינה גזירת גורל. בסוף היום, מדובר בהחלטות שלנו כצרכנים, וביכולת שלנו לבחור לבוש שנכון לנו בריאותית, מוסרית וסביבתית.  בעיניים פקוחות ונבונות, במאי הסרט מראיין מעצבות אופנה, יזמיות, פוליטיקאיות, מנהיגות קהילתיות, נשים חכמות ורבות אחרות שמראות לנו שאפשר אחרת.

מאחר והנושא הוא כה חשוב והרה גורל, רצינו כאן במערכת להעלות עוד מספר אפשרויות באמצעותן ניתן להשפיע במעט מאמץ :-)

ראשית, לאהוב את עצמנו יותר. ככל שנאהב את עצמנו יותר נהיה עמידים בפני הלחצים של תעשיית האופנה והפרסום, ובכך נצמצם את הצריכה. ברגע שנרכוש פחות, נעדיף לרכוש בגדים באיכות גבוהה יותר, עמידים יותר, שתהליך הייצור שלהם היה אתי ככל הניתן בעת זו. בגדים שישרתו אותנו לשנים רבות, יצברו איתנו זיכרונות, ויהפכו לחלק מפסיפס חיינו - ובכך לא רק שנשתמש בהם, אלא נחזור לאהוב אותם ולטפל בהם. נשקיע באחסונם, ניקיונם ותיקונם, ובכך נצליח לצמצם פסולת אף מעבר לכך. בהקשר הזה, פרוייקט מימון ההמון הבא שמטפל בבד ובכך מונע כביסות הוא מעניין מאוד, מאחר והוא גם מאפשר לנו לשמור על בגדינו טוב יותר, וגם מאפשר לנו למנוע בזבוז מים וחשמל ולחסוך בזיהום והוצאות (גם אם צריך לכבס שלוש פעמים בשנה מדובר בחיסכון משמעותי)

כמו כן, לאהוב אחד את השני. נכין וניתן מתנות אחד לשני (נתפור, נסרוג, נרקום, וכל אותם דברים שבני אדם עשו אינסוף שנים לפני שהשתעבדנו לעולם המודרני). נמסור בגדים שאינם מתאימים לנו יותר לבני משפחה או לתרומה. נחליף בגדים באפליקציות שיתוף בסלולרי.

נאהב את הסביבה - אם לא הצלחנו להעביר את הבד לידיים הנכונות, או שהבגד אינו שמיש - להקפיד למחזר. ישנם מתקני מחזור בדים במספר רב של מקומות בארץ. בעיקר נקפיד לא לקנות ממותגים דורסניים שמזיקים לעצמנו, לבני אדם אחרים, לבעלי החיים ולכוכב שבו אנו חיים.

ולסיכום, נלמד על הנושא, ונניע פעילויות משותפת: הסרט The True Cost - הוא נקודת פתיחה מצוינת ללמוד על תעשיית האופנה. ללמוד על מיחזור - לאורך השנים פרסמנו כאן מספר רב של כתבות בנושא מחזור בערים שונות בעולם (למשל זו) וכמובן, נחבור לפעילות של סוכני שינוי, ונלמד לפעול כסוכני שינוי בעצמנו  ( למשל - דרך תכנית העמיתים של מרכז השל לקיימות). 

כמו כן מוזמנים מאד למפגשים של פורום לאופנה בת קיימא. כמו כן תוכלו למצוא קישורים שמישים רבים באודות של הקבוצה. 

WeShare

אתר הבית של הכלכלה השיתופית בארץ: אנו כותבים על קיימות, קהילה, שיתוף, כלכלה משלימה, וטכנולוגיות שמקדמות את הערכים האלו.

WeShare

אתר הבית של הכלכלה השיתופית בארץ: אנו כותבים על קיימות, קהילה, שיתוף, כלכלה משלימה, וטכנולוגיות שמקדמות את הערכים האלו.