יש לכם חדשות טובות? ספרו לנו!

על ערים חכמות, פשוטות, ומקיימות, והשינוי שהיינו רוצים לראות בעולם

5211
על ערים חכמות, פשוטות, ומקיימות, והשינוי שהיינו רוצים לראות בעולם

אחד מהנושאים שתמיד אהבנו לכתוב עליהם היו ערים מקיימות. ערים מקיימות הן יותר מסתם ערים חכמות ומלאות בטכנולוגיה - אלו ערים שאכפת להן מרווחתם של כלל בני האדם, בעלי החיים, הצמחים, הסביבה. אלו ערים שמטפחות את המרקם המסחרי כך שישנו סחר הוגן, בר-קיימא, מקומי ולא מזהם. ערים שהמזון בהן הוא בריא וגדל כחלק מהמרקם הקהילתי, תוך שיתוף פעולה בין התושבים.

עד לאחרונה, נושא הערים החכמות היה על גבול המדע הבדיוני במדינת ישראל. במדינה שבה אנו נאלצים להתמודד עם ביטוח לאומי ורשות הדואר, לחלום על עיר מקיימת אולי היה חלום רחוק מדי. בתוך הפער ממה שעיר יכולה להיות, ומה שערי ישראל מצליחות לספק, רבים מאיתנו בורחים אל הפרברים ואזורי הספר בחיפוש אחר קהילה ויכולת השפעה.

גליה צוקרמן

ולכן, כאשר שמענו מגליה צוקרמן, מרצה בפקולטה לחקלאות, שהיא מפיקה כנס TEDx ביחד עם ליבי בן-נון (לא לבד, כמובן, ורבים וטובים מובילים את המהלך) השמחה הייתה רבה. הרי TED, שהתכנים בו הם מהטובים שישנם ברשת, נתפס ככנס שבו אנו נחשפים לרעיונות שיכולים להשפיע על העתיד הקרוב - מאחר והדוברים משתפים בהתנסויותיהם. לפיכך, כנס מסוג זה בארץ, בו ישתתפו נציגים מעיריות מובילות בארץ, מעצבים, אדריכלים, כלכלנים, אמנים, ועוד - הוא הזדמנות לשינוי עצום - זה אולי האירוע הגדול ביותר של סוכני שינוי שקרה לאחרונה במחוזותינו. אושר נוסף הוא שכמיטב המסורת של TED, מי שאינו יכול או יכולה להשתתף, יוכל להחשף לתוכן ההרצאות ברשת, לעד.

גליה שיתפה אותנו בתכני הכנס (והלהיבה מאוד, ולאחר מכן ביקשה שלא נרחיב על מנת לא להרוס למשתתפים) אבל בשיחתנו עלו נושאים של תכנון כלכלי, שטחי מסחר, מזון, מיחזור אשפה. על חלק מהנושאים כתבנו בהרחבה בעבר, ואף סקרנו כאן ב WeShare את פועלם של מספר מרצים.

על מנת לתמוך באירוע זה, שהוא עבורנו עדות והזדמנות להבשלה של המודעות הציבורית לערכים שעבור רבים מאיתנו הם דרך חיים, נלווה את הכנס בסדרת מאמרים על הנושאים המדוברים. נשמח אם תראו לנכון להתעדכן עמנו, ואף לברך את הכנס בנוכחותכם.

לאתר הכנס ולרישום מוקדם, מוזמנים לבקר כאן.

 

WeShare

אתר הבית של הכלכלה השיתופית בארץ: אנו כותבים על קיימות, קהילה, שיתוף, כלכלה משלימה, וטכנולוגיות שמקדמות את הערכים האלו.

WeShare

אתר הבית של הכלכלה השיתופית בארץ: אנו כותבים על קיימות, קהילה, שיתוף, כלכלה משלימה, וטכנולוגיות שמקדמות את הערכים האלו.