יש לכם חדשות טובות? ספרו לנו!

עיתונאות חופשית בישראל יוצאת לדרך - משנים מציאות!

4615
עיתונאות חופשית בישראל יוצאת לדרך - משנים מציאות!

חדשות משמחות מאד בעבור עתיד חופש המידע בישראל. הצבענו בידיים וברגלים לכך שאנחנו מוכנים לשינוי, מוכנים לקחת את עתידנו לידיינו ואנחנו מכירים בכך שאנחנו האנשים להם חיכינו.

 

 

קרן התחקירים, העיתונאיים העצמאיים גייסו כבר כמעט 170% בתוך בקמפיין ההדסטארט. הגיוס הפתיע את כולם וישנה התרגשות עצומה בקרב העיתונאים חברי הקרן. תחושה שיוצרים עיתונות מסוג חדש בישראל. עושים היסטוריה.

 

גיא מרגלית, מנהל קרן התחקירים מספר :

הפגיעה המתמשכת בחופש העיתונות בישראל הולידה אותנו ליזום שיתופי פעולה בין גופי העיתונות העצמאית המובילים.

זיהינו יכולת מוגבלת של התקשורת הישראלית להעמיק ולחקור, מסיבות שונות: היעדר תקציבים, חשש מתביעות, אינטרסים זרים, בעלויות צולבות של בעלי הון על כלי תקשורת, השפעה שלטונית מרסנת ועוד.

הבנו  שכאשר גופי העיתונות העצמאית פועלים ביחד, יש לנו תפוצה שאיננה קטנה מזו של כלי תקשורת בגודל בינוני. ההתאגדות היא גם אמירה - אלטרנטיבה מגובשת לעיתונות חוקרת ועצמאית בישראל.

בחזוננו אנחנו רוצים לקיים עיתונות חופשית המונחית בידי הציבור. לא עוד תקשורת שמנחיתה סדר יום על האזרחים, אלא תקשורת שרגישה לנושאים שחשובים באמת לאזרחים, באמצעות השתתפות ישירה של הציבור בתהליך העבודה העיתונאי.

זהו מהלך ראשון מסוגו בישראל, וייתכן גם בעולם: מימון המונים לתחקירים, בנושאים שהציבור קובע את זהותם. הציבור גם מציע את הנושאים וגם התחקיר עצמו נבחר על ידי תומכי קרן התחקירים בפרויקט ההדסטארט. אתם בוחרים את מה לחקור ועל מה לשפוך אור. כאן אתם גם המו"לים וגם העורכים הראשיים. 

מה עשינו עד כה:

זמן לא רב חלף והתחקיר קיבל במה במגוון כלי תקשורת מרכזיים: ערוץ 1, ערוץ 10, גל"צ, כלכליסט,דה-מרקר, רשת ב' ועוד. במקביל, זימנה ועדת הכלכלה, דיון מיוחד בעקבות התחקיר ופתחה בהליך לחשיפת ההתחייבויות הישראליות במסגרת ההסכם.

בתחקיר הראשון שלנו הוכחתם יחד איתנו: המודל שבמסגרתו הציבור מציע, מדרג, מממן ובוחר עבור העיתונאים העצמאיים המובילים בישראל את התחקיר עליו הם ישקדו – עובד!

מה נעשה עם התקציב ה"עודף"?

נוכל לבצע יותר תחקירים ולטפל בכל תחקיר ותחקיר יותר לעומק; נוכל להנגיש את כתבות העומק שלנו לציבור באמצעות אינפוגרפיקות וסרטונים; ובעתיד, אם נגייס מספיק כסף, נעסיק כתבים שיסקרו באופן שוטף נושאים שהציבור יבחר (איכות הסביבה, כלכלה, חברה וכו'), ללא השפעה חיצונית, פוליטית או מסחרית. זאת אומרת, העסקת עיתונאים במשרה מלאה, לסיקור יומיומי, בשונה מביצוע של תחקירים מעת לעת.

אנחנו יוצאים מהקמפיין מעודדים, עם המון אמונה בנכונות של הציבור לייצר אלטרנטיבה, ולתקן את שוק התקשורת המעוות. הציבור מבין את חשיבותו של חופש העיתונות לדמוקרטיה.

מה זה קרן התחקירים?

כלי תקשורת עצמאי הפועל בהנחיית ובמימון הציבור. קרן התחקירים עובדת על נושאים אשר אתם מציעים ומחשיבים כדחופים ביותר. כתבות העומק שאתם בוחרים יבוצעו על-ידי גופי עיתונות עצמאית מובילים החברים בקרן: מאה ימים של שקיפות, העין השביעית, המקום הכי חם בגיהנום, הכלכלה האמיתית, חדר המצב - צדק חברתי, הפלוג של טל שניידר, מגזין החיבור.


בזמן הקצר שאנחנו באוויר, הספקנו גם להיכלל ברשימת 100 המשפיעים בתקשורת הישראלית של "גלובס" לשנת 2016.

מוזמנים מאד לתמוך במיזם החלוצי ב:

>>>> דף ההדסטארט 

>>>> דף קרן התחקירים בפייסבוק

>>>> אתר הבית של קרן התחקירים 

"עצמאים בשטח"
המדור השבועי החדש שלנו - מרכז במקום אחד את מיטב הכתבות והתחקירים העצמאיים מהזמן האחרון. ניתן לקרוא כאן. 

WeShare

אתר הבית של הכלכלה השיתופית בארץ: אנו כותבים על קיימות, קהילה, שיתוף, כלכלה משלימה, וטכנולוגיות שמקדמות את הערכים האלו.

WeShare

אתר הבית של הכלכלה השיתופית בארץ: אנו כותבים על קיימות, קהילה, שיתוף, כלכלה משלימה, וטכנולוגיות שמקדמות את הערכים האלו.