יש לכם חדשות טובות? ספרו לנו!

מיזם חינוכי חברתי "בדרך הקשב" - קהילת חוגי העצמה

5692
מיזם חינוכי חברתי

לא בכל יום אנחנו פוגשים אנשים שלא רק מאמינים שעולם אחר אפשרי, אלא גם יוצרים אותו.

אבל היום, פגשנו את שני כרמי, יזמת "בדרך הקשב".

מערכת החינוך שלנו מכוונת להצלחה והישגיות, זאת אנחנו יודעים. אך האם אפשר גם אחרת? וודאי!

נתחיל במספר מילים על הסקר שנערך במדיה הדיגיטלית במסגרת המיזם, עליו ענו כ- 100 הורים מכל רחבי הארץ, המגזרים, האזורים והסטטוס האקונומי שבו נשאלו איזה ידע, מיומנויות וערכים הם היו רוצים שהילדים שלהם יקבלו. התקבלה רשימה ארוכה מאד.

בין הערכים והמיומנויות אותם ביקשו ההורים להנחיל לילדיהם : ביטחון עצמי, כבוד, העצמה אישית, נתינה, איכפתיות, יצירתיות, מודעות, סקרנות, סבלנות וסובלנות, אהבת העולם ושמירה עליו ועוד. עוד נמצא בסקר שרק כ - 15 אחוז הביאו שביעות רצון כלפי המסגרות הפורמליות הקיימות.

מה זה "בדרך הקשב"?

זהו מיזם חברתי להקמת קהילת חוגי העצמה לילדים וילדות. במסגרתו תכנית להעצמה והכשרת אנשי/נשות חינוך והדרכה, להקמת שלוחות עצמאיות של חוגי ההעצמה ברחבי הארץ.

שני יוצרת שרשרת של העצמה קהילתית שמתחילה מהכשרה של מדריכים, שפותחים חוגי העצמה לילדים במסגרות פורמליות/בלתי פורמליות ופרטיות. יחד פועלים/ות לחבר את ההורים, השותפים הטבעיים והחשובים בתהליך ההעצמה של הילדים/ות' ובאופן טבעי מתרחשת השפעה מהם/ן לסביבתה -  אנשים, בע"ח וטבע.

למעשה נרקמת רשת אנושית ארצית של אנשי ונשות חינוך והדרכה הרוצים להרגיש סיפוק בעבודתם ומדורבנים לעשות את העבודה שלהם בדרך עצמאית, המביאה לתוצאות רחבות בהשפעתם.

ניתן להטמיע שינוי בצורה מהירה ועמוקה כשיש למדריכים חיבור לתוכן ולעשייה. זהו המקום למקסם את היכולות, הכישורים והפוטנציאל שיש לכל אחד לטובת תמונה גדולה יותר.

אז איך מעצימים ילדים?

כל מפגש נפתח בעשר דקות של "פיתוח קשב", סט המחולק לפעילות בתנועה הלקוחה מעולמות הצ'יקונג-טאיצ'י ופעילות בישיבה עם מוסיקה וסיפור שלוקח את הילדים/ות למסע בעצימת עיניים לתשומת לב לעצמי, לגוף, לקבוצה, לחלל... הדבר מאפשר פתיחות ואפשרות לקבל את התכנים שהולכים לעסוק בהם באופן הרבה יותר יעיל ואפקטיבי.

בכל חודש בוחרת הקהילה נושא ראשי שבו יעסקו מפגשי אותו החודש, לדוגמא : קבלת האחר/ת, התמודדות עם כישלונות, בטחון עצמי ועוד... ובעבודה תהליכית מתרחבים בכל מפגש מעולם הילד/ה הפנימיים כלפי חוץ : עצמי, משפחה, חברה, טבע ובע"ח. כל מפגש מועבר דרך מערכי שיעור חווייתיים ומגוונים מעולמות היצירה, תאטרון, תנועה, סיפורים , סרטונים ועוד. מערך מובנה וססגוני של תכנים העומד לרשות המדריכים כדי לעשות את מה שהם אוהבים לעשות, ולא תמיד יש את המקום לכך במסגרות הקיימות.

התכנית להעצמה והכשרת מדריכים/ות - להתעצם על מנת להעצים

זוהי תכנית העצמה והכשרת אנשי/נשות חינוך והדרכה "בדרך הקשב", להקמת שלוחות חוגים עצמאיות בפריסה ארצית.

חזון העצמה העומד בבסיס המיזם החברתי "בדרך הקשב", מתחיל בכל אחד/ת מאיתנו, לכן כל המדריכים/ות עוברים תכנית הכשרה, שהינה תהליך העצמה אישי-מקצועי-קהילתי.

המיזם בונה קהילה המעצימה ידע, מיומנויות וערכים דרך קשב, שמחה וחמלה.

בסיום התכנית מתאימים/ות יצטרפו לחברות בקהילת ההדרכה ויקבלו במסגרתה מעטפת של תמיכה וליווי עסקי והדרכתי, אנשי ונשות חינוך והדרכה שותפים/ות לדרך, פעילויות מקצועיות ומעצימות מתמשכות ועוד… כך שיוכלו להצליח בהקמה ותפעול העסקים החברתיים (שלוחות) של חוגי ההעצמה.   

 

 

חשוב לנו שמיזם זה יצליח, כי אנחנו מאמינים בחזון ובעשייה, בכך שהילדים הם העתיד שלנו, ושאפשר גם אחרת. זהו מיזם קהילתי שבו אנחנו הם אלה היוצרים את העתיד שלו.

אם אתם אנשים שמתחברים למשמעות ולחזון, אנשי חינוך והדרכה עם מוטיבציה, פתיחות ותשוקה להוביל שינוי, מכירים כאלה,  או שיש בכם הרצון לשלוח את הילדים שלכם לחוג כזה הנמצא בפריסה ארצית, מוזמנים מאד לכתוב לשני באימייל office@bekeshev.org .


המלצות וחוויות מתכנית העצמה והכשרה ניתן לקרוא כאן.

>>>> תמונות ממחזור שהסתיים 
>>>> דף הפייסבוק שלנו 
>>>> ערוץ YOUTUBE: 
ערוץ יוטיוב

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

ונסיים בכתבה מעניינת מאתר כלכליסט:

"פול טאף יצא למסע מקיף עם המחקרים הכי עדכניים והמורים מעוררי ההשראה ביותר כדי להבין איך להבטיח לילד שלו חיים מאושרים ומצליחים. הוא חזר עם רב־מכר נושא בשורה: עם כל הכבוד ל־IQ, העבודה של ההורים צריכה להתמקד בפיתוח מיומנויות אחרות לגמרי".

 

WeShare

אתר הבית של הכלכלה השיתופית בארץ: אנו כותבים על קיימות, קהילה, שיתוף, כלכלה משלימה, וטכנולוגיות שמקדמות את הערכים האלו.

WeShare

אתר הבית של הכלכלה השיתופית בארץ: אנו כותבים על קיימות, קהילה, שיתוף, כלכלה משלימה, וטכנולוגיות שמקדמות את הערכים האלו.