היריד האנושי הנודד - שיתוף מתנות וחיזוק הקהילה

היריד האנושי הנודד  - שיתוף מתנות וחיזוק הקהילה

אתם יושבים אחר הצהריים בבית. משעמם לכם. או שהילדים משגעים אתכם. ואין מה לעשות. אולי לשים עוד תוכנית בטלוויזיה או במחשב שתעסיק את הילדים או תעביר לכם את הזמן. אבל רגע - מה לגבי עיסוקים אחרים - לתקן רהיטים? לעבוד בגינה? ללמוד לנגן? לעשות עמידת ידיים? ללמוד שפה חדשה? לנקות את הסביבה? לעשות ציור קיר?

נשמע חלומי לא? אבל איך עושים את זה? כולם כל-כך עסוקים, ואין תקציב, ומאיפה נביא מורים ובייבי-סיטרים?

וכאן נכנס לתמונה 'היריד האנושי הנודד'. 'היריד האנושי הנודד' הוא יוזמה של חברים - נוודים, קרקסנים, אקטיביסטים, אומנים, וסתם אנשים שמחים וטובים שחברו יחדיו כדי להפיץ את רוח הנתינה, החופש והיצירה. לא חייבים תקציב (אולי רק לדלק), לא חייבים בייביסיטר כי היריד הוא גן-עדן לילדים. לא חייבים מורים - כולנו המורים והתלמידים.

אז איך זה קורה? אנחנו מגיעים יחדיו לעיירה או לשכונה, או למוסד כלשהו (היינו כבר בבית כלא ובבית הגלגלים בהרצליה) ויחד עם אנשי המקום יוצרים אירוע שכולו משחק, יצירה, לימוד משותף וחוויה.

את האירוע הראשון עשינו בקרית-מלאכי. למה? כי אף אחד לא יודע כלום על קרית מלאכי, חוץ מזה שמשם יצא הנשיא האנס. אז החלטנו ללכת לשם ולבדוק בעצמנו. קבענו תאריך, אספנו קצת ציוד - מחצלות, שולחנות וכסאות, קישוטים, משחקים - ויצאנו לפארק הציבורי. שמנו שלטים והזמנו אנשים, ומפה לשם נוצר יריד של יומיים. גילינו אנשים מקסימים, ולמדנו דבר או שניים על הקרית-מלאכים.

 

 

 

בהמשך נפגשנו בפרדס-חנה במרכז קיימות מקומי, הפעם באירוע שתואם מראש עם תושבי המקום. אחר-כך כאמור הגענו לבית-כלא. עשינו גם פעילות בתוך פסטיבל רגאיי במדבר, ובהמשך ביחד עם נאבקות הדיור הציבורי בבאר-שבע. כל מקום הוא אחר, כל מקום הוא מלמד. אבל הרעיון המרכזי הוא דומה - מה המתנה שלך לתת?

קהילה - נתינה משותפת

הכלכלן ברנרד ליטאר מסביר שהמילה 'קהילה' באנגלית - community, מגיעה משתי מילים: munus - שפירושו מתנה או לתת, ו-cum שפירושו ביחד או בינינו. כלומר קהילה משמעותה נתינה בינינו. וזו באמת המטרה של 'היריד האנושי הנודד', לבוא ולחלוק את המתנות שלנו.

בתור קהילה שפועלת יחדיו על הפקת והפצת רעיון היריד, אנו מביאים את המתנות שלנו, הדברים שאנחנו טובים בהם ושמחים לחלוק - יצירה מחומרים ממוחזרים, משחקים, להטוטנות, יוגה, תזונה בריאה. ואנחנו גם מזמינים כל אחד שמגיע לבוא ולחלוק את המתנה שלו. השאלה הזו - "מה אתה רוצה ללמד?", גורמת לאנשים לעשות כמה דברים:

1. לחשוב - מה הדברים שאני טוב בהם?

2. להעריך את עצמנו - פעמים רבות אנו לא רואים משהו שאנחנו טובים בו או מספיק טובים כדי ללמד אותו אחרים. ברגע שאנו שואלים את עצמנו -"מה הייתי רוצה ללמד", אנו נדרשים להתגבר על בושה ועל צניעות, ולנסות להבין מה באמת יש לנו לתת, גם כשנדמה לנו שאין.

3. להחשף - מי שכבר החליט ומצא מה יש לו ללמד נדרש כעת לעשות את הצעד האמיץ ולהציע את מה שיש לו. זה יכול להיות מפחיד, זה יכול להיות מרגש, זה יכול להיות מאכזב, וזה דורש אומץ ממי שמעולם לא עשה זאת.

אז כך יצא שבמהלך האירועים שעשינו גילינו אנשים שהסכימו ואף העבירו סדנאות מכל מיני סוגים - לימוד שפת חירשים, קפוארה, הכנת בובות מגרביים, תאטרון פלייבק, סדנת זוגיות, הקראת סיפורים ועוד. 

כדי לשתף את הידע שלנו לפעמים דרוש יותר ממפגש חד-פעמי. יש סדנאות שדורשות תכנון והכנה, ויש כאלו שדורשות כמה מפגשים. אבל ההזדמנות שנוצרת ביריד, היא להתנסות ולפתוח את הראש לגבי מה היכולות והכישורים שלנו, כבודדים וכקהילה. זו הזדמנות לפגוש אנשים שלא פגשנו, אנשים שהם אחרים מאיתנו, ולגלות שמכל אחד יש לנו מה ללמוד, במיוחד מהקטנים ואלה שלפעמים נראים שקטים.

 

 

'היריד האנושי הנודד' הוא רעיון, ואפשר ליצור אותו בכל מיני דרכים. אנחנו בוחרים לעשות את האירוע פתוח וחינמי לכולם, למרות שיש דברים שלפעמים עדיף שיהיו מתוקצבים ומוגדרים, אבל כאלה אנחנו  - משוללי הגדרות ומעדיפים לחלוק את השפע שלנו. אפשר כמובן לקחת את הקונספט של היריד ולהכניס אליו דוכנים של עסקים מקומיים, אפשר שגם אנשים יעבירו סדנאות בתשלום כלשהו, ושאנשים יקימו דוכני אוכל שבהם יימכרו מטעמים שהם בישלו .

היריד הוא שילוב של שוק, פסטיבל, ומרכז קהילתי. הוא מפגיש בין אנשים ורעיונות וחפצים ואפשר להכניס אליו כל מה שרוצים, ממש כמו החיים.

בעוד חודש יתקיים יריד בקיבוץ משאבי שדה. אנחנו מזמינים את הדרומיים שביניכם לבוא ולקחת חלק, להזמין עוד אנשים, וליצור יחד איתנו את האירוע. אפשר גם להזמין אותנו לקחת חלק באירוע אצלכם - בשכונה, בקהילה, בבית-הספר, בעבודה. היריד הוא בכל מקום. וכמובן שאנחנו מזמינים אתכם ליצור יריד משלכם, זה לא מסובך.

הגיע הזמן שנחזור לחלוק את המתנות שלנו.

אז מה המתנה שלך?

 

 

 

 

 

ארני שומר

אקטיביסט נודד

כותב בלוג בשם "אם נרצה"

חולם ופועל עבור חופש, שלום ושמחת חיים של כל הברואים

תאריך, מקום ומחיר
מיקום האירוע: קיבוץ משאבי שדה
תאריך תחילת האירוע: 15/01/2015
תאריך סיום האירוע: 16/01/2015
שעת התחלה: 02:00pm
שעת סיום: 04:00pm
הרשמה לאירוע